Ak ešte máte pochybnosti, či kofeín neškodí nášmu organizmu, tu je odpoveď
Káva – áno či nie?
Kofeín patrí medzi absolútne bezpečné a tiež najdôkladnejšie skúmané potravinové zložky na svete. O jeho účinkoch na ľudské telo však napriek tomu koluje mnoho omylov.
Vyskytuje sa v rôznych potravinách, napríklad v čajových lístkoch, kávových bôboch a kakaových bôboch (z ktorých sa vyrába čokoláda), a využíva sa už po stáročia.
Zaujímavé fakty
Primeraná konzumácia kofeínu u dospelých osôb – t.j. približne rovnaké množstvo, aké je obsiahnuté v dvoch až troch šálkach kávy – nie je spojená so žiadnymi negatívnymi účinkami na zdravie.
„Kofeín sa dobre vstrebáva z tráviaceho traktu a jeho účinok sa prejaví už po 15 minútach. Najväčšia časť kofeínu a jeho metabolitov sa vylúči z tela po 6 hodinách, úplne až po 24 hodinách. Početné štúdie dokázali, že pitie nápojov s kofeínom zvyšuje duševnú sviežosť, poznávacie schopnosti, bdelosť a fyzickú výdrž, pričom má vplyv aj na redukciu rizika vzniku cukrovky 2. typu, redukciu rakoviny hrubého čreva, Parkinsonovej choroby, kardiovaskulárnych ochorení, ale aj iných ochorení a môže podporovať zdravie,“ uviedol primár MUDr. Miloš Bubán.
Prínosy kofeínu
- väčšia pozornosť
- vyšší intelektuálny výkon
- dlhšia výdrž a zvýšený výkon pri mnohých telesných činnostiach
- lepšia nálada
- vyššia reakčná rýchlosť, vizuálna a sluchová bdelosť
Všetky nápoje hydratujú, vrátane nápojov obsahujúcich kofeín
Možno ste aj vy počuli, že nápoje obsahujúce kofeín sa do pitného režimu nepočítajú, pretože dehydratujú organizmus. Ak si každý deň doprajete niekoľko šálok kávy, alebo čaju , potom vás iste poteší nedávne zistenie amerického Inštitútu medicíny (IOM). Táto uznávaná vedecká inštitúcia totiž dospela k záveru, že nápoje s obsahom kofeínu môžu prispievať k pokrytiu každodennej potreby tekutín.
„Odborné údaje z vedeckých zdrojov publikované v posledných rokoch nepotvrdili dlhodobo tradované správy o tom, že káva spôsobuje dehydratáciu organizmu. Výsledky výskumov ukázali, že káva nezvyšuje objem 24–hodinového moču u zdravých dospelých jedincov v porovnaní s inými nápojmi, ktoré neobsahujú kofeín. Všeobecné povedomie o tom, že káva s kofeínom dehydratuje, sa preto dnes už pokladá skôr za nepotvrdený mýtus,“ uviedol gastroenterológ a odborník na zdravú výživu MUDr. Peter Minárik a dodal: „Mierny diuretický účinok po kofeíne je známy a nepopierateľný. Tento efekt kofeínu na tvorbu moču sa však u pravidelných konzumentov kofeínovej kávy vďaka tolerancii na kofeín oslabuje.